(Uuendatud 18.10.2021)
Töötukassa töö-ja karjäärimess 2021 toimus sel aastal digitaalselt ning 27-30. aprillil esinesid seal ettevõtjad, konsultandid, teadlased, juhid ja praktikud, kes jagasid näpunäiteid ning parimaid praktikaid nii tööotsijatele kui ka tööandjatele.
Sel aastal osales ettekandjana ka Atemix Tööstusautomaatika asutaja Ken Varik, kes rääkis lähemalt, kuidas peaks alustama tootmise digitaliseerimist.
Nüüd on võimalus Keni ettekannet ka tagantjärgi vaadata! Kuula, mida Ken tootmise digitaliseerimisega alustamise kohta jagas:
Digitaliseerimine – ilus jutt vs tegelikkus
Digitaliseerimisest räägitakse meedias tavaliselt viisil, mis jätab mulje et see on mingi väga lihtne asi. Lihtsalt tule ja hakka pihta, teeme ära. Sealjuures ei räägita aga eeltöödest ja sotsiaalsest keskkonnast.
Et üldse oleks mõtet digitaliseerimisele mõelda, tuleks enne kindlaks teha, et:
- ettevõtte töökorraldus ja protsessid toimuvad täna jätkusuutlikult;
- ettevõttes on olemas “product owner” ehk teadlik tellija, kes hoomab projekti mastaapi ning oskab nii majasisest kui ka väliste partnerite tööd adekvaatselt koordineerida.
Milline on minu ettevõtte olukord täna? Millised on digitaliseerimise võimalused? Ja millised neist võimalustest minu ettevõtte jaoks sobivad?
Digitaliseerimine on võimendi. Seega peame enne alustamist selgeks saama, kas hakkame võimendama korda või kaost.
Digitaliseerimise jaoks vajalikud eeltööd
Kui maja ehitad, siis millest Sa alustad? Kas vundamendist ? – Ei, enne teed projekti. Ja omakorda enne seda paned projekti jaoks lähteülesande kokku ja teadvustad, mida Sa üldse ehitama hakkad. Aga kas see loogika toimib alati ka tööstuses?
Seetõttu on enne digitaliseerimisega alustamist teha kindlaks, kas ettevõtte strateegia on jätkusuutlik – mõista, miks te ettevõttena eksisteerite ja vajadusel luua end uuesti.
Et teie digitaliseerimise laev ei upuks juba enne sadamast lahkumist on vaja, et meeskond oleks ühtne:
- Kas võtmeisikud on pardal, mõistavad vajadust ja on päriselt käed küljes mitte ei tööta vastu, sest “kõik toimib ju praegu ka”?
- Kas meeskond töötab kaasa või vastu?
Need on ebamugavad küsimused, kuid üliolulised, et aru saada kas digitaliseerimise projekti on võimalik ka edukalt teostada.
Soovid rohkem teada? Kuula Keni ettekannet ja võta meiega ühendust!
“Ma tean Eestis tööstusettevõtet, kes on oma tootmistarkvara lahenduse… kolm korda maha kandnud! Mitte sellepärast, et see oleks halvasti tehtud, vaid sellepärast, et nüüd ta teab, kuidas saab veel paremini.”
Seega võib olla tõenäoline, et te ei digitaliseeri ainult üks kord vaid teadlikkuse kasvades teete seda uuesti.
Kõige valusamad õppetunnid on ettevõtetega, kes teevad digitaliseerimist trendi järgimise pärast või selleks, et saada “linnuke kirja”, kuigi samal ajal meeskond sellega kaasa ei tule või on hoopis selle vastu.
Kui soovid vältida vigu, mida on digitaliseerimisel teinud mitmed Eesti tootmisettevõtted, siis kuula ettekannet SIIN!
KAS SINU ETTEVÕTE ON DIGITALISEERIMISEKS VALMIS? TÄIDA KÜSIMUSTIK JA SAAD TEADA!
Soovid oma tootmist efektiivsemaks muuta?
Atemixi tehaste doktorid viivad iga tehase tippvormi ja aitavad seda vormi hoida.