Külmajaama automaatika uuendamine ja Scada süsteem

Tere AS, mille ajalugu ulatub aastasse 1893 on efektiivse tooteportfelliga innovaatiline ettevõte, mille eesmärk on pakkuda tarbijate vajadustele vastavaid tooteid ning arendada tarbija teadlikkust.

Tere tootmisüksused asuvad Põlvas ja Viljandis – kokku töötab ettevõttes üle 420 töötaja. Ettevõte põhitegevus on toorpiima kokkuost, piimatoodete tootmine ja müük. 

Poelettidelt võib leida üle 150 erineva Tere piimatoote. Kõige tuntumad kaubamärgid on Tere, Merevaik, Kohuke, Haps, Hellus, Paradiis ja Emma. Tootmises järgitakse rangelt tänapäevaseid toiduohutuse juhtimissüsteeme.

Külmajaamad on keerukad ja ohtlikud süsteemid, milles kasutatakse jahutusseadmete tööks ammoniaaki (NH3). Tere teadvustab seda ning on omalt poolt kasutusele võtnud kõik ohutusnõuded õnnetuste vältimiseks – sealhulgas kaasaegsed tootmisautomaatika lahendused.

Väljakutse:

Automaatikasüsteemi uuendamine algab lähteülesandest. Võimalikult täpse info saamiseks töötasime läbi vana automaatikalahenduse skeemid, et saada aru, kuidas praegused seadmed on ühendatud ja kuidas neid tootmises rakendatakse. Kuna meie poolt projekteeritud uus automaatikasüsteem kasutab juba olemasolevat riistvara, siis oli oluline tagada võimalikult kvaliteetne eelinfo.

Projekti käigus paigaldasime kõigile külmajaamaga seotud seadmetele uued kaablid, projekteerisime ja valmistasime vajalikud jaotusboksid ning projekteerisime uued automaatikakilbid (nii peakilbi kui ka uue kompressori sagedusmuunduri jõukilbi). Tagamaks külmajaamale parem tootlikkus ja töökindlus, paigaldas koostööpartner Kryos AS süsteemi lisaks uue põlvkonna GEA Grasso V700 kompressori. Vanade kompressorite mootorite juhtimiseks paigaldasime Siemens 3RW52 seeria pehmekäivitid nominaalvõimsusega 200kW ja uue kompressori juhtimiseks kasutasime G120 seeria sagedusmuundurit nominaalvõimsusega 250kW. Kvaliteetse montaažitöö tagamiseks paigaldasime uued kaabliteed.

Süsteemi juhtimiseks võtsime kasutusele funktsionaalse Ignition SCADA keskkonna, mis võimaldab tootmisprotsesse jälgida, juhtida ja vajadusel teha tootmisparameetrites muudatusi. Alarmide operatiivne edastus toimub SMS-idega.

Töö käigus ei olnud võimalik jaama seisma jätta, mis raskendas oluliselt selle teostust. Külmajaam töötas aktiivselt kogu perioodi vältel. Üleminekuid vanadelt komponentidelt uutele teostati sammhaaval selliselt, et süsteemi erinevad ahelad võeti üle astmeliselt. Tööd raskendas ka see, et vana süsteemi montaažitöö oli puuduliku teostusega. Seetõttu pidid Atemixi automaatikud olema äärmiselt ettevaatlikud, et mitte jaama tööd seisata kuna mitmed ahelad ei ühtinud skeemidega.

Tulemus:

Kogu süsteemi uuendus on teostatud Atemixi automaatikute poolt, mis tähendab, et kliendile on igal ajal kättesaadav kohalik, eestikeelne tugi. Kaasaegne korrektse dokumentatsiooniga lahendus muudab edasiste arenduste ja täienduste tegemise lihtsaks. Automaatikasüsteem on komplekteeritud uutest ja tänapäevastest komponentidest. Süsteemi loogika on loodud võttes arvesse kõiki protsessiga seotud nüansse, eesmärgiks tagada maksimaalne uptime (erinevad tootmisseadmed ja elemendid ahelas on dubleeritud, ühe seadme rikke korral võtab töö üle varuseade). Ignition SCADA veebipõhine haldusliides võimaldab kliendil näha süsteemi olekut, graafikuid ja logisid nii arvutis kui ka nutiseadmetes kõikjal viibides.

Klient: TERE AS, PÕLVA TOOTMISÜKSUS

Koostöö: KRYOS AS
Valdkond: KÜLMAENERGIA TOOTMINE

Projekti käigus teostatud tööd:

 • Lähteinfo koondamine
 • Automaatikaprotsessi analüüs
 • Automaatikasüsteemi projekteerimine
 • Automaatikakilbi projekteerimine ja ehitus
 • Objekti montaaž
 • PLC programmeerimine
 • HMI programmeerimine
 • Süsteemi häälestus
 • Dokumentatsiooni ja skeemide koostamine

Soovid oma tootmist efektiivsemaks muuta?

Atemixi tehaste doktorid viivad iga tehase tippvormi ja aitavad seda vormi hoida.

   Kontaktandmed
   Hinnapäringuga kiire
   Varuosa
   Tootja
   Tootekood
   Nimetus
   Kogus
   Sobib ka asendus
   jah


    Contact details
    Request is urgent
    Spare part
    Manufacturer
    Product code
    Name
    Quantity
    Substitute allowed
    yes