Puidutööstuse detailide töötlemise robotjaam

Tarmeko on enam kui 70-aastase ajalooga Tartu mööblitootja. Erinevate brändide all toodetakse nii painutatud kasevineerist mööblit, pehmemööblit kui ka näiteks spooni, voodipõhjasid ja lastetooteid. 

Ettevõtte olulisim eesmärk on alati olnud kvaliteetse mööbli disainimine ja tootmine. Peamine missioon on edasi anda puidust ja teistest kvaliteetsetest materjalidest valmistatud lisandväärtusega toodangut.

Miks protsessi robotiseerimine on oluline:

Puitdetailide lihvimine on manuaalne protsess, kus on suur täpsuse nõue. See tähendab, et käsitsi töötamisega on keeruline tagada pidevalt ühtlast kvaliteeti, säilitades sealjuures kiirust ja takistamata töövoogu. Töötajate võimekus ja kiirus töölõigus erineb, mistõttu on keeruline planeerida laiemat tootmisprotsessi. Lisaks sellele on keeruline leida kvalifitseeritud tööjõudu tööprotsessi täitmiseks.

Kuna tööprotsessid antud lõigus on konkreetsed ja piiritletud, on võimalik kogu detaili lihvimisega seotud töövoog robotiseerida. Seetõttu on tegemist hea protsessiga, mida robotiseerida.

Robotjaam koosneb:

 • Robotist Fanuc M20iD/35, mis on varustaud jõusensoriga Fanuc FS-40iA
 • Toodete hoiustamise ja ette söötmise magasinidest
 • Turvaaiast ja turvakardinatest.
 • Erinevates töötlusseadmetest

Robotjaama tööala kirjeldus:

FANUC tööstusrobotil on tänu jõusensorile igal ajahetkel olemas info jõumomentide suurustest kuue telje kohta. Jõusensori abil on roboti programm võimalik teha paindlikumaks, võtta arvesse erinevaid olukordi ja korrigeerida roboti tööoperatsioone, et igal ajahetkel toimuks detailide töötlus parimal sobilikul viisil.

Roboti tööala on jaotatud neljaks erinevaks sektoriks – Runner magasin, Floorbrace magasin, tööoperatsioonide ala, kus paiknevad motoriseeritud lihvseadmed (trummel- ja lintlihvid) ja valmistoote paigutamise ala. Projekti käigus on välja arendatud custom-made toodete hoiustamise ja ette söötmise magasinid. Haaramiseks on tehtud custom-made haaratsid, mis on ehitatud paralleelgripperi baasil ning on varustatud detaili kontuuri järgivate polüuretaanist valmistatud sõrmprofiiliga.

Robotjaama turvasüsteem koosneb turvaaedadest, turvakardinatest ning hädaseiskamise ahelast.

Kogu süsteemi ülesehitus on standardiseeritud (automaatikasignaalide ahelad, kaabeldus, komponendid), mis võimaldab tulevikus nii riist- kui tarkvaralisi edasiarendusi. Samaaegselt lihtsustab standardiseeritud ülesehitus vajadusel tehnilise toe pakkumist.

Toote töötlemisprotsessi kirjeldus “Floorbrace

Detailid on hoiustatud magasiinis, mida juhib tööstuskontroller. Detailid laotakse üksteise peale ning magasiinist söödetakse need robotile erinevate pneumosilindrite ajamil ühekaupa ette.

Robot haarab detaili ning liigub sellega tööoperatsioonide alasse, kus kasutades vastavaid seadmeid teostab vajalikud töötlusoperatsioonid – mõlema külje lihvimine (nii nõgus kui ka kumer pind), kõikide servade lihvimine, keskmise ava lihvimine. Kui detaili töötlus on lõpetatud, paigutab robot selle valmis toodete alusele.

Toote töötlemisprotsessi kirjeldus “Runner

Detailid on hoiustatud magasiinis, mida juhib tööstuskontroller. Detailid laotakse kaldpinnale, kus nad oma raskusega on suunatud kerge nurga all allapoole. Lisaks on olemas horisontaalne lineaarsilinder, mis surub detaile ettepoole, võimaldades seeläbi detaile robotile ette anda. Magasinil on pneumosilindrid, mis toimivad kas fiksaatorite või tõukuritena. Etteandmine toimub fiksaatorite vabastamise teel, mille tulemusel kallutatakse magasiini luuk alla. Pärast detaili etteandmist fikseerivad fiksaatorid järgneva detaili ning kui robot on detaili ära võtnud, siis luuk tõuseb uuesti üles.

Runneri detaile töödeldakse peamiselt pöörlevate lihvtrumlite peal. Pärast detaili valmimist paigutab robot selle valmis toodete alusele.

Tulemus:

Puitdetailide lihvimise robot aitab lahendada nii tööjõupuuduse, toote kvaliteedi kui ka tootmiskindlusega seotud probleeme. Robotjaama abil tootmise planeerimine on lihtsam ja efektiivsem (ühes ajaühikus võimalik rohkem toota). Samal ajal on toote kvaliteet ühtlane ja tekib vähem inimfaktorist põhjustatud ootamatuid tootmisseisakuid.

Klient: Tarmeko LPD OÜ

Valdkond: MÖÖBLITÖÖSTUS

Töödeldavad tooted:

 • Puitdetailid Floorbrace ja Runner

Robotijaama ja automaatikalahenduse täidetavad tööprotsessid:

 • Floorbrace detailide lihvimine ja asetamine kaubaalusele
 • Runner detailide lihvimine ja asetamine kaubaalusele

Soovid oma tootmist efektiivsemaks muuta?

Atemixi tehaste doktorid viivad iga tehase tippvormi ja aitavad seda vormi hoida.

   Kontaktandmed
   Hinnapäringuga kiire
   Varuosa
   Tootja
   Tootekood
   Nimetus
   Kogus
   Sobib ka asendus
   jah


    Contact details
    Request is urgent
    Spare part
    Manufacturer
    Product code
    Name
    Quantity
    Substitute allowed
    yes